en_US
en
 
NASIL 3
723
 
 

KADINLARDA SÜT NASIL OLUŞUR?  

  Anne sütünün en değerli besin olduğunu her yerde duymuşuzdur. Hepimiz doğduktan sonra bir yıl kadar anne sütüyle besleniriz. Peki, anne sütünün nasıl oluştuğunu hiç düşündünüz mü?

 Meme kısmen salgı dokusu, kısmen destek ve yağ dokusundan oluşmuştur. Salgı dokusunda yapılan süt, ufak kanallar ve daha sonra ana toplayıcı kanallar boyunca meme ucuna ilerler. Kanallar, meme ucuna ulaşmadan önce genişleyerek laktiferöz sinüsler (süt sünüsler) şeklini alır. Bu sinüsler, sütün içinde toplanması nedeniyle önemlidir.

 Meme ucunda pek çok sinir bulunduğu için memenin bu bölgesi çok hassastır. Bu hassasiyet sütün akışına yardım eden refleksler yönünden de önemlidir. Ayrıca genellikle meme ucunun çevresinde 'areola'adı vrilen koyu renkli bir halka olup hafif kabarık durumda bulunbilir. Yağlı sıvı , meme ucu derisinin yumuşak ve iyi durumda bulunmasını sağlar. 

 Süt yapımı, hormonlar ve reflekslerin sonucu olur. Gebelik süresince, salgı bezleri süt yapımına hazırlanırlar. Doğumdan hemen sonra değişen hormonal değişikliklerle süt yapımı başlar. 

​